Онлайн академія Mate academy – від мрії потрапити в IT до першої роботи
Хто такий Зевс?
Як обрати надувний басейн?
Відеоспостереження у школі: як захистити своїх дітей?
Чим привабливий новий Айфон 14?
Розширений пакет за акційною ціною!
Яку перевагу мають онлайн дошки оголошень?
Вітаємо з Днем Вчителя!
Підписано меморандум з Мінцифрою!
Як Вам новий сайт?

Христос Воскрес!

Date: 19 травня 2020 о 20:05

Про веснянки і гаївки. Кошильовська Н.В.
Веснянки (гаївки, гагілки, ягілки, ягівки, магілки, галанівки, лаголайки, риндзівки, городальки) - назва старовинних слов'янських обрядових пісень, пов'язаних з початком весни і наближенням весняних польових робіт. За допомогою веснянок люди передавали свою енергію природі, щоб усе живе навколо прокинулося і знову ожило. Веснянки співаються майже завжди одночасно з танцями та іграми, які мають "закликати" весну на добрий урожай. Кожна місцевість, окрім особливої назви, мала ще й свої традиційні слова веснянок та веселих забав.
Різновидом веснянок є гаївки - пісні, що виконувались тільки у час Великодніх свят. У християнській традиції вони відбивають радість і Весни, і Воскресіння Христового. Гаївок було багато і різних: для молодших дітей, для старших, для хлопців і дівчат. На відміну від гаївок, веснянки об'єднують великий цикл весняних пісень, які починали співати від Благовіщення. Так, не кожна веснянка є гаївкою, хоч кожна гаївка є веснянкою.
З давніх-давен на Тернопільщині співати: "Христос Воскрес", "У неділю рано всі дзвони дзвонили", "В нашім селі на горбочку", "Христос Воскрес цей день святий", "Заспіваймо, паняночки", "А вже весна", "Синя лента, жовті кінці", "Вінець", "Огірочки", "Ой зацвіли фіялочки", "Благослови, мати, весну закликати", "Ой весно, весно, днем красна", "Подоляночка", "Весняночко-паняночко, де ти зимувала?""Що ж ти нам, весна, принесла", "Ми голубку уловили", "Вербовая дощечка", "Ми кривого танцю йдемо", "Соловеєчку, сватку, сватку", "Зайчик", "Ягіл-ягілочка", "Посаджу я грушечку", "Жучок", "Іванчику-бідоланчику", "Куди їдеш, Романочку", "Щебетала пташечка"...
Але, попри все, найголовнішим залишається те, що усі веснянки, як би їх не називали - це ті пісні, що звеселяють людей, несуть в їхні душі красу та оптимізм і є дорогоцінним скарбом ранньої культури наших прапрадідів, які ми з задоволенням та вдячністю вивчаємо і пропагуємо сьогодні. Наш проєкт "Пісенний Великдень" проводиться цього року дистанційно, нехай лунають Воскресні пісні по-новому.
Христос Воскрес! - Воістину Воскрес!

Comments:
Only authorized users can leave comments.